Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” əsərinin ərəb dilində nəşrinin təqdimat mərasimi keçirilmişdir
2025-ci ilin 15 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının İraq Respublikasındakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Bağdadın mərkəzində 1917-ci ildə inşa edilmiş və tarixi memarlıq abidəsi sayılan “Beyt Əl-Vattar” irs evində XX əsr Azərbaycan elminin, ədəbiyyatının, təhsilinin inkişafında misilsiz xidmətlər göstərmiş görkəmli yazıçı, böyük alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” əsərinin ərəb dilində nəşrinin təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” əsəri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli 4274 nömrəli Sərəncamına əsasən, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin sifarişi ilə Dövlət Tərcümə Mərkəzi tərəfindən tərcümə edilmiş və İordaniyanın zəngin ənənəsi olan “Əl-Əzminə” nəşriyyatında nəfis tərtibatda çap edilmişdir.
Təqdimat mərasimində İraq Nümayəndələr Şurasının insan haqları komitəsinin sədri, türkmən millət vəkili Ərşad Salihi, İraqın aparıcı Füzulişünas alimləri, Əl-Mustansariyyə Universitetinin professoru doktor Sübhi Nasir, İmam Kazım Universitetinin professoru doktor Nazlı Əl-Ciburi, İraq yazıçıları və ədəbiyyatşünasları birliyinin sədri professor Əli Favaz, tanınmış ədəbiyyatşünas və tənqidçi alim doktor Sadiq Əl-Cəməl, Bağdad Universitetinin professorları Yıldız Mustafa və Ğada Hadi, “Əs-Sadaka” qəzetinin redaktoru Fəlah Əl-Mərsumi, “Beyt Əl-Hikmə” beyin mərkəzinin professoru doktor Rza Əl-Musəvi, “Onok” qəzetinin redaktoru Əli Cabbar Atiyyə, Kərkükün “Türkməneli” qəzetinin redaktoru Sabah Kərküki, Kərkük Universitetinin professoru Nəbil Şahin Məhəmməd, Şimal Texniki Universitetinin professoru Savaş Əziz, türkmən şair İhsan Cihad Bayatlı və Kərkükün “mədəniyyət üfüqləri” qəzetinin redaktoru Adnan Əl-Bayati iştirak etmişlər.

A ceremony was held to present the Arabic version of the book “The Ingenuity of Fuzuli” by Mir Jalal Pashayev
On February 15, 2025, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Iraq organized a presentation ceremony for the Arabic edition of the work “Fuzuli Mastery” by Mir Jalal Pashayev, a prominent writer, great scientist and educator who rendered unparalleled services in the development of 20th-century Azerbaijani science, literature and education, in the “Beyt Al-Wattar” heritage house, built in 1917 in the center of Baghdad.
Mir Jalal Pashayev’s work “Fuzuli Mastery” was translated by the State Translation Center by order of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in accordance with the Order No. 4274 of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, dated January 25, 2024, and was published in an elegant layout by the “Al-Azmina” publishing house, which has a rich tradition in Jordan.
The presentation ceremony was attended by the Chairman of the Human Rights Committee of the Iraqi House of Representatives, Turkmen MP Arshad Salihi, leading Iraqi scholars of Fuzuli, Professor of Al-Mustansariyya University Dr. Subhi Nasir, Professor of Imam Kazim University Dr. Nazli Al-Jiburi, Chairman of the Iraqi Writers and Literary Critics Association Professor Ali Fawaz, renowned literary critic and critic Dr. Sadiq Al-Jamal, Professors of Baghdad University Yildiz Mustafa and Ghada Hadi, Editor of “As-Sadaka” Newspaper Falah Al-Marsumi, Professor of “Beyt Al-Hikma” Think Tank Dr. Reza Al-Mousavi, Editor of “Onok” Newspaper Ali Jabbar Atiye, Editor of Kirkuk’s “Turkmeneli” Newspaper Sabah Kirkuki, Professor of Kirkuk University Nabil Shahin Muhammad, Professor of North Technical University Savas Aziz, Turkmen poet Ihsan Jihad Bayatli and Editor of Kirkuk’s “Horizons of Culture” Newspaper Adnan Al-Bayati participated.