Mətbuat şərhi 19 fevral 2025
Məhəmməd Füzulinin məzarının sinə daşı yenilənərək, məzarın üzərində onun Azərbaycan şairi olması öz əksini tapmışdır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli 4274 nömrəli Sərəncamına uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının İraq Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən bir sıra silsilə tədbirlər həyata keçirilib.
Bu xüsusda, Mədəniyyət, Turizm və Tarixi Abidələr Nazirliyi ilə aparılmış danışıqların nəticəsi olaraq, İraqın Kərbəla şəhərində İmam Hüseyn məscidində yerləşən Yaxın və Orta Şərq ölkələri ədəbiyyatına mühüm təsir göstərmiş mötəbər şairimiz Məhəmməd Füzulinin məzarının sinə daşı yenilənərək, məzarın üzərində onun Azərbaycan şairi olması öz əksini tapıb.

Press release 19 February 2025
In accordance with the Order No. 4274 of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, “On the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli” dated January 25, 2024, a series of measures were carried out by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Iraq.
In this regard, as a result of negotiations with the Ministry of Culture, Tourism and Antiquities, the headstone of the tomb of our respected poet Muhammad Fuzuli, who had a significant impact on the literature of the Near and Middle East countries, located in the Imam Hussein Mosque in the city of Karbala, Iraq, was renewed, and the fact that he was an Azerbaijani poet was reflected on the tomb