Bakıda Azərbaycan və İraq hökumətləri arasında Birgə Komissiyanın 4-cü iclası keçirilib
4 dekabr 2025-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 4-cü iclası keçirilib.
İclasda iştirak məqsədilə Birgə Komissiyanın İraq Respublikası tərəfindən həmsədri, bu ölkənin rabitə naziri Huyam Al-Yasirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizə səfərə gəlib.
Birgə Komissiyanın Azərbaycan Respublikası tərəfindən həmsədri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev İraq nümayəndə heyətini salamlayaraq bildirib ki, sıx tarixi, dini və mədəni əlaqələrə malik iki dost ölkə olan Azərbaycan və İraq arasında müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial mövcuddur.
Rəşad Nəbiyev ölkəmizin ötənilki makroiqtisadi göstəriciləri və iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi barədə məlumat verib, Birgə Komissiyanın tərəflər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün səmərəli platforma olduğunu vurğulayıb.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, Azərbaycan – İraq Biznes Şurasının fəaliyyətinin aktivləşdirilməsi iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin inkişafına töhfə verə bilər.
İraqlı nazir öz növbəsində, Azərbaycanın İpək Yolunda yerləşməsi və ortaq maraqları gücləndirən Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin əsas iştirakçılarından olduğu nəzərə alınmaqla, müxtəlif sektorlarda ticarət mübadiləsinin həcmini artırmaq üçün quru nəqliyyatı müqaviləsinin bağlanmasının zəruriliyini vurğuladı. O, Azərbaycan şirkətlərini İraqa investisiya qoymağa və iki ölkə arasında investisiyaları möhkəmləndirmək üçün daha çox anlaşma memorandumları imzalamağa çağırdı. O, həmçinin Azərbaycan rəsmilərini İraqa səfər etməyə dəvət etdi ki, bu da ikitərəfli əməkdaşlıq üçün daha geniş üfüqlər açır və qarşılıqlı fayda üçün çoxsaylı layihələr həyata keçirir.
Bundan əlavə, hər iki tərəf hər iki ölkənin iş adamları üçün biznes fəaliyyətlərini və forumlarını gücləndirmək, İraqın mədəni irsindən istifadə etmək, müdafiə sənayesi və enerji sahələrində tərəfdaşlığı aktivləşdirmək və potensial tətbiq üçün Azərbaycanın elektron hökumət sahəsindəki təcrübəsini öyrənmək barədə razılığa gəldilər. Həmçinin, hər iki dost ölkənin maraqlarına xidmət edən münasibətləri inkişaf etmiş səviyyələrə qaldırmaq üçün kommersiya, təhlükəsizlik və ya mədəni sərgilərdə iştirak etmək barədə razılığa gəldilər.
İclas zamanı iqtisadiyyat, sənaye, ticarət, qarşılıqlı investisiyalar, neft və qaz, rəqəmsal inkişaf, elm və təhsil, mədəniyyət, turizm, gənclər və idman sahələrində əməkdaşlıq imkanlarına dair geniş müzakirələr aparılıb.
İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İraq Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 4-cü iclasının Protokolu imzalanıb.

Press release 05 December 2025
The 4th meeting of the Joint Commission between the governments of Azerbaijan and Iraq was held in Baku
On December 4, 2025, the 4th meeting of the Joint Commission on Economic, Scientific, Technical and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Iraq was held in Baku.
A delegation led by the Co-Chair of the Joint Commission from the Republic of Iraq, the Minister of Communications of this country, Huyam Al-Yasiri, visited our country to participate in the meeting.
Rashad Nabiyev, the Co-Chair of the Joint Commission from the Republic of Azerbaijan, the Minister of Digital Development and Transport, welcomed the Iraqi delegation and said that there is great potential for further expansion of cooperation in various fields between Azerbaijan and Iraq, two friendly countries with close historical, religious and cultural ties.
Rashad Nabiyev reported on the macroeconomic indicators of our country last year and the volume of trade turnover between the two countries, emphasizing that the Joint Commission is an effective platform for expanding cooperation between the parties.
At the same time, it was noted that the activation of the activities of the Azerbaijan-Iraq Business Council could contribute to the development of trade relations between the two countries.
The Iraqi minister, in turn, stressed the need to conclude a land transport agreement to increase the volume of trade exchange in various sectors, given Azerbaijan's location on the Silk Road and its role as a key participant in the North-South transport corridor, which strengthens common interests. She called on Azerbaijani companies to invest in Iraq and sign more memorandums of understanding to strengthen investments between the two countries. She also invited Azerbaijani officials to visit Iraq, which opens up broader horizons for bilateral cooperation and implements numerous projects for mutual benefit.
In addition, both sides agreed to strengthen business activities and forums for businessmen of both countries, to use the cultural heritage of Iraq, to ​​activate partnerships in the defense industry and energy sectors, and to study Azerbaijan's experience in the field of e-government for potential application. They also agreed to participate in commercial, security or cultural exhibitions to raise relations serving the interests of both friendly countries to advanced levels.
During the meeting, extensive discussions were held on cooperation opportunities in the fields of economy, industry, trade, mutual investments, oil and gas, digital development, science and education, culture, tourism, youth and sports.
At the end of the meeting, the Protocol of the 4th meeting of the Joint Commission on economic, scientific, technical and cultural cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Iraq was signed.