Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İraq Respublikasının Prezidenti Əbdüllətif Camal Rəşid tərəfindən qəbul edilib
7 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İraq Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidenti Əbdüllətif Camal Rəşid tərəfindən qəbul edilib.
Görüş zamanı Azərbaycan və İraq arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunub, ikitərəfli əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli səfərlərin, intensiv siyasi dialoqun əməkdaşlığın siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji, sərmayələr, nəqliyyat, təhsil, mədəniyyət, turizm və digər sahələrdə müsbət şəkildə irəliləməsinə mühüm töhfə verəcəyinə əmin olduğunu qeyd edib.
Tərəflər ticarət dövriyyəsinin artırılması, qarşılıqlı sərmayələrin təşviqi, biznes dairələri arasında təmasların gücləndirilməsi və turizm əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi apararaq, bu istiqamətlərin əlaqələrin gələcək inkişafında mühüm rol oynayacağını vurğulayıblar.
Beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də BMT, Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində mövcud birgə fəaliyyətin məmnunluq doğurduğu bildirilib və qarşılıqlı dəstəyin davam etdiriləcəyi ifadə olunub.
Qarşı tərəfə postmünaqişə dövründə bölgədə yaranmış yeni reallıqlar, azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə və regional sülh gündəliyi barədə ətraflı məlumat təqdim edilib.
Prezident Əbdüllətif Camal Rəşid Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29), habelə Davos İqtisadi Forumu çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə keçirilən görüşlərini məmnunluqla xatırlayıb, bu kimi ali səviyyəli təmasların əhəmiyyətindən bəhs edib, ölkə başçısına öz salamlarını çatdırıb.
Görüşün sonunda Azərbaycan ilə İraq arasında qarşılıqlı hörmətə və ortaq dəyərlərə əsaslanan dostluq münasibətlərinin davamlı olaraq inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərin daha da gücləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Görüşdə həmçinin digər qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 08 May 2025
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov was received by President of the Republic of Iraq Abdullatif Jamal Rashid
On May 7, 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, was received by the President of the Republic of Iraq, Abdullatif Jamal Rashid, within the framework of his official visit to the Republic of Iraq.
During the meeting, satisfaction was expressed with the high level of development of friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Iraq, and views were exchanged on the current state and development prospects of bilateral relations, as well as regional and international issues of mutual interest.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his confidence that high-level visits and intensive political dialogue between our countries will make a significant contribution to the positive progress of cooperation in political, economic, trade, energy, investments, transport, education, culture, tourism and other areas.
The parties exchanged views on increasing trade turnover, promoting mutual investments, strengthening contacts between business circles and developing tourism relations, emphasizing that these areas will play an important role in the future development of relations.
It was expressed satisfaction with the existing joint activities within the framework of international organizations, especially the UN, the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation, and it was stated that mutual support would be continued.
The other party was provided with detailed information on the new realities that have emerged in the region during the post-conflict period, the reconstruction and construction work carried out in the liberated territories, the fight against the mine threat and the regional peace agenda.
President Abdullatif Jamal Rashid recalled with satisfaction his meetings with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Baku, as well as the Davos Economic Forum, spoke about the importance of such high-level contacts, and conveyed his greetings to the head of state.
At the end of the meeting, the importance of further strengthening efforts towards the continuous development of friendly relations between Azerbaijan and Iraq based on mutual respect and common values ​​was noted.