Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İraq Respublikasının Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Fuad Hüseyn arasında telefon danışığı baş tutub
1 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İraq Respublikasının Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Fuad Hüseyn arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər telefon danışığı zamanı Yaxın Şərqdə müşahidə olunan hərbi eskalasiya və gərgin təhlükəsizlik vəziyyəti ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Bütün tərəflərin təmkin nümayiş etdirməsinin, gərginliyi artıracaq addımlardan çəkinilməsinin və mövcud mübahisələrin həlli üçün diplomatik kanallara üstünlük verilməsinin zəruri olduğu vurğulanıb.
Nazirlər beynəlxalq ictimaiyyətin koordinasiyalı səylərinin önəmini qeyd edib, mülki əhalinin və infrastrukturun qorunmasının prioritet məsələ olduğunu vurğulayıblar.

Press release 02 March 2026
Phone call took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq Fuad Hussein
On March 1, a phone call took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq Fuad Hussein.
During the telephone conversation the ministers exchanged views on the military escalation and tense security situation observed in the Middle East.
It was emphasized that it is necessary for all parties to demonstrate restraint, refrain from steps that would increase tensions and give priority to diplomatic channels to resolve existing disputes.
The ministers noted the importance of coordinated efforts by the international community and emphasized that the protection of the civilian population and infrastructure is a priority.