Mətbuat şərhi 24 sentyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında İraq Respublikasının Prezidenti cənab Əbdüllətif Camal Rəşid ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2025-ci ilin 23 sentyabr tarixində BMT-nin Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında İraq Respublikasının Prezidenti cənab Əbdüllətif Camal Rəşid ilə görüşmüşdür.
İraq Prezidenti dövlətimizin başçısına Ermənistan ilə Azərbaycan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması, xüsusilə Vaşinqtonda Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılmasına dair sazişin paraflanması münasibətilə təbriklərini çatdırmışdır.
Prezident İlham Əliyev təbriklərə görə təşəkkürünü bildirmiş və Azərbaycanın bundan sonra da sülh gündəliyinin irəli aparılması üçün səylərini davam etdirəcəyini demişdir. Dövlətimizin başçısı Vaşinqtonda nəticələrin əldə edilməsində ABŞ Prezidenti Donald Trampın xüsusi rolunu vurğulamışdır.
Söhbət zamanı İraq Prezidentinin Azərbaycana səfərləri və Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüşlər məmnunluqla xatırlanmışdır.
Görüşdə Azərbaycanla İraq arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsində Hökumətlərarası Komissiyanın roluna toxunulmuş, enerji, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunmuşdur. Həmçinin ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı və digər təsisatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılmışdır.

President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev met with President of the Republic of Iraq Mr. Abdullatif Jamal Rashid at the UN Headquarters in New York
On September 23, 2025, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev met with the President of the Republic of Iraq Mr. Abdullatif Jamal Rashid at the UN Headquarters in New York.
The President of Iraq conveyed his congratulations to the Head of State on the advancement of the peace agenda between Armenia and Azerbaijan, in particular on the initialing of the agreement on the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia in Washington.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the congratulations and said that Azerbaijan will continue its efforts to advance the peace agenda. The Head of State emphasized the special role of US President Donald Trump in achieving results in Washington.
During the conversation, the visits of the Iraqi President to Azerbaijan and his meetings with President Ilham Aliyev were recalled with satisfaction.
The meeting touched upon the role of the Intergovernmental Commission in the development of relations between Azerbaijan and Iraq, discussed cooperation issues in energy, tourism and other fields. They also exchanged views on cooperation issues between our countries within international organizations, including the UN, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement and other institutions.