Mətbuat şərhi 03 fevral 2026
Azərbaycan Respublikasının İraq Respublikasındakı səfiri Eldar Səlimov İraq Respublikası Nümayəndələr Şurasının sədri Heybət Əl-Halbusi ilə görüşmüşdür
2026-cı ilin 2 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının İraq Respublikasındakı səfiri Eldar Səlimov İraq Respublikası Nümayəndələr Şurasının sədri Heybət Əl-Halbusi ilə görüşmüşdür.
Heybət Əl-Halbusi səfiri salamlayaraq, onu təbrik etmiş və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu etmişdir. Spiker dost Azərbaycan ilə son illər ərzində münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini və həyata keçirilən rəsmi səfərlərin ikitərəfli əlaqələrin tarixində yeni səhifə açdığını bildirmişdir. Nümayəndələr Şurasının sədri Azərbaycan ilə İraq arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafının və müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişlənməsinin sevindirici olduğunu və Azərbaycan ilə parlamentlərarası qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın davam etdirilməsi və təcrübə mübadiləsinin yaradılmasında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırmışdır.
Səfir E.Səlimov həmsöhbətinə təşəkkürünü ifadə edərək, İraq Nümayəndələr Şurasının sədri vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik etmiş və bu münasibətilə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri xanım Sahibə Qafarova tərəfindən H.Əl-Halbusiyə ünvanlanmış təbrik məktubunun nüsxəsini ünvan sahibinə təqdim etmişdir. Səfir iki ölkə arasında tarixən təşəkkül tapmış əlaqələrin müxtəlif sahələrdə daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulamışdır.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Iraq Eldar Salimov met with the Speaker of the Iraqi Council of Representatives Haibet Alhalbousi
On February 2, 2026, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Iraq Eldar Salimov met with the Chairman of the Council of Representatives of the Republic of Iraq Haibet Alhalbousi.
Haibet Alhalbousi greeted the ambassador, congratulated him and wished him success in his future activities. The speaker noted that relations with friendly Azerbaijan have been developing steadily in recent years and that the official visits have opened a new page in the history of bilateral relations. The Chairman of the Council of Representatives noted that the development of bilateral relations and the expansion of cooperation in various fields between Azerbaijan and Iraq are gratifying, and that they are interested in continuing mutually beneficial interparliamentary cooperation with Azerbaijan and establishing exchange of experience.
Ambassador E. Salimov expressed his gratitude to his interlocutor and congratulated him on his election as the Chairman of the Council of Representatives of Iraq, and on this occasion presented a copy of the congratulatory letter addressed to Haibet Alhalbousi by the Chairman of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova. The Ambassador stressed the importance of further developing the historically established relations between the two countries in various fields.