Azərbaycan Respublikasının İraq Respublikasındakı səfiri Eldar Səlimov İraq Respublikası baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Fuad Hüseyn ilə görüşmüşdür
2026-cı ilin 13 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının İraq Respublikasındakı səfiri Eldar Səlimov İraq Respublikası baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Fuad Hüseyn ilə görüşərək, etimadnamələrinin surətini naziri təqdim etmişdir.
Nazir səfiri salamlayaraq, onu təbrik etmiş və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu etmişdir. Fuad Hüseyn eyni zamanda salamlarının və xoş arzularının Azərbaycanlı həmkarı Ceyhun Bayramova çatdırılmasını xahiş edərək, Azərbaycan ilə tarixən formalaşmış güclü münasibətlərin müxtəlif sahələrdə daha da möhkəmlənməsində maraqlı olduqlarını vurğulamışdır.
Nazir indiyədək müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində dost Azərbaycanda 4 dəfə səfərdə olduğunu və 2025-ci ilin ikitərəfli münasibətlərin tarixində əlamətdar il olduğunu bildirmişdir. İraqlı nazir iki ölkə arasında iqtisadi və ticarət əlaqələrinin inkişafında maraqlı olduqlarını, bu baxımdan 2025-ci ildən etibarən Bağdad-Bakı istiqamətində AZAL və İraq hava yolları şirkətlərinin həyata keçirdiyi reyslərin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Səfir E.Səlimov nazirə təşəkkürünü ifadə edərək, iki ölkə arasında tarixən təşəkkül tapmış əlaqələrin müxtəlif sahələrdə daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulamışdır. Səfir 7 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İraq Respublikasına həyata keçirdiyi rəsmi səfər, 20 aprel 2025-ci il tarixində Bağdadda keçirilmiş Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və İraq Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin ikinci iclası və 3-4 dekabr 2025-ci il tarixlərində Bakıda keçirilmiş Hökumətlərarası birgə komissiyanın 4-cü iclasının vacibliyini qeyd edərək, Bakı ilə Bağdad arasında özünəməxsus yüksək səviyyəli əlaqələrin və qarşılıqlı faydalı dialoqun davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Iraq Eldar Salimov met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq Fuad Hussein
On January 13, 2026, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Iraq Eldar Salimov met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Iraq Fuad Hussein and presented copies of his credentials to the Minister.
The Minister greeted the Ambassador, congratulated him and wished him success in his future activities. Fuad Hussein also asked to convey his greetings and good wishes to his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov, emphasizing their interest in further strengthening the historically strong relations with Azerbaijan in various fields.
The Minister stated that he had visited friendly Azerbaijan 4 times within the framework of various international events so far and that 2025 was a significant year in the history of bilateral relations. The Iraqi Minister emphasized their interest in the development of economic and trade relations between the two countries, and in this regard, the importance of flights operated by AZAL and Iraqi airlines in the Baghdad-Baku direction starting in 2025.
Ambassador E. Salimov expressed his gratitude to the Minister and stressed the importance of further developing the historically established relations between the two countries in various fields. The Ambassador noted the importance of the official visit of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov to the Republic of Iraq on May 7, 2025, the second meeting of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Iraq held in Baghdad on April 20, 2025, and the 4th meeting of the Intergovernmental Joint Commission held in Baku on December 3-4, 2025, and stressed the importance of continuing the unique high-level relations and mutually beneficial dialogue between Baku and Baghdad.