Bağdadda 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təntənəli bayram tədbiri keçirilmişdir
2025-ci ilin 27 may tarixində Azərbaycan Respublikasının İraq Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən Bağdadın 5 ulduzlu “Babylon Rotana” otelində 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təntənəli bayram tədbiri keçirilmişdir.
Tədbirdə dövlət və hökumət rəsmiləri, parlamentin komitə sədrləri, millət vəkilləri, diplomatik korpusun və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, türkmən soydaşlarımız, jurnalistlər iştirak etmişlər.
Hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra Azərbaycanın İraqdakı Səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Elnur Məmmədzadə çıxış edərək, 107-ci ildönümü qeyd olunan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixindən, qısa müddətdə müstəqil, demokratik dövlət quruculuğunda, ilk parlament və hökumətin, dövlət aparatının və idarəetmə institutlarının yaradılmasında, ölkənin sərhədlərinin müəyyən edilməsində, yüksək döyüş qabiliyyətinə malik hərbi hissələrin yaradılmasında, ərazi bütövlüyünün və milli təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əldə olunmuş nailiyyətlərdən danışmışdır. E.Məmmədzadə Cümhuriyyət dövründə Azərbaycanın bayrağı, himninin qəbul edildiyini və Azərbaycan dilinin dövlət dili elan olunduğunu qeyd etmişdir.
Müvəqqəti işlər vəkili 1991-ci ildə ölkəmiz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra özünü 1918-ci ildə yaradılan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi elan etdiyini bildirərək, müstəqil Azərbaycanın qazandığı uğurlardan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən qlobal layihələrdən danışmış, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri nəticəsində ölkəmizin öz müstəqilliyini qoruyub saxladığını və inkişaf etdirdiyini qeyd etmişdir.
E.Məmmədzadə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin apardığı müdrik və uzaqgörən siyasətin öz uğurlu nəticəsini verdiyini və 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız Zəfərlə Azərbaycanın 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarının şanlı Ordumuz tərəfindən azad edildiyini bildirmişdir.
Müvəqqəti işlər vəkili Azərbaycanın bütün ölkələrin yekdil dəstəyi ilə COP29-a növbəti ev sahibliyi etmək hüququ qazanmasının ölkənin iqlim dəyişikliyinin milli, regional və qlobal miqyasda həllində liderliyinin, səylərinin tanınmasının bariz nümunəsi olduğunu bildirmişdir.
Ölkəmizin çoxvektorlu müstəqil xarici siyasətinin əsas strateji hədəfinin Azərbaycanın bir ölkə kimi, daha sonra isə Cənubi Qafqazın region kimi əməkdaşlıqdan maksimum fayda əldə etməyə imkan verən mərkəzə çevrilməsi, maraqların uzlaşdırılması, coğrafi mövqeyi və geostrateji xüsusiyyətlərinin qorunması olduğunu bildirən E.Məmmədzadə, Prezident İlham Əliyev tərəfindən formalaşdırılan uğurlu daxili və xarici siyasət sayəsində ölkəmizin Avrasiyanın əsas nəqliyyat qovşaqlarından biri, Avropa İttifaqının əsas enerji tərəfdaşı, regional iqtisadi tərəqqinin əsas hərəkətverici qüvvəsi, böyük qonşularının maraqlarını uzlaşdıran tərəfdaş ölkə statusuna yüksələ bildiyini vurğulamışdır.
Azərbaycan-İraq ikitərəfli əlaqələrindən söhbət açan müvəqqəti işlər vəkili, Azərbaycanla İraq arasında mədəni, dini və tarixi dostluq əlaqələrinin hazırda elm, təhsil, mədəniyyət, iqtisadiyyat, energetika, investisiya sahələrini əhatə etdiyini, siyasi münasibətlərimizin ikitərəfli əsasda, eləcə də BMT, İƏT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində həyata keçirildiyini qeyd etmişdir.
E.Məmmədzadə İraq Respublikasının Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini ilk tanıyan ölkələr sırasında olduğunu, 30 mart 1992-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası ilə İraq Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulduğunu və SSRİ dövründən Bakıda fəaliyyət göstərən İraqın Baş Konsulluğunun 1992-ci ildə Səfirlik statusuna qaldırıldığını bildirmişdir. Üç il öncə diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu bildirən diplomat, Azərbaycanın xarici siyasət xəttində İraqın prioritet istiqamətlərindən olduğunu, İraqın beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də İƏT çərçivəsində Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzünün aradan qaldırılması, işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi və qaçqınların öz doğma torpaqlarına qayıtmasını tələb edən qətnamələrin qəbul edilməsində Azərbaycanın mövqeyini dəstəkləməsinin islam aləmində, o cümlədən ərəb dövlətlərində ictimai rəyin formalaşmasına güclü təsir göstərdiyini diqqətə çatdırmışdır.
E.Məmmədzadə son illər ərzində ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini, İraq Respublikasının Prezidenti Əbdüllətif Cəmal Rəşidin 2023 və 2024-cü illərdə ölkəmizə həyata keçirdiyi 3 səfərinin ikitərəfli əlaqələrin tarixində yeni səhifə açdığını, 2025-ci ilin 7 may tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İraqa həyata keçirilmiş rəsmi səfərinin iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın potensialının müəyyən edilməsi baxımından səmərəli olduğunu, Azərbaycanın İraqın energetika, infrastruktur, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və tikinti sahələrinə investisiya qoyuluşu etməkdə maraqlı olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
E.Məmmədzadə Azərbaycan Respublikasının Bağdaddakı Səfirliyinin fəaliyyətinə hər zaman dəstək olan İraq Respublikasının Prezidentinə, Baş nazirinə, xarici işlər nazirinə və Nazirliyin əməkdaşlarına, İraq Parlamenti və Nazirlər Şurasının üzvlərinə və digər dövlət və qeyri-dövlət təşkilatlarına dərin təşəkkürünü ifadə etmişdir.
Rəsmi çıxışlardan sonra ölkəmizə və müstəqillik gününə həsr olunmuş 2 video çarx nümayiş etdirilmişdir.

The ceremony marking May 28 - Independence Day of the Republic of Azerbaijan was held in Baghdad
On May 27, 2025, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Iraq held a festive event on the occasion of May 28 - Independence Day.
The event was attended by state and government officials, parliamentary committee chairmen, parliamentarians, representatives of the diplomatic corps and international organizations, scientists, culture and art figures, our Turkmen compatriots and journalists.
After the national anthems of both countries were played, the Charge d’Affaires of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Iraq Elnur Mammadzade made a speech and spoke about the history of the Azerbaijan Democratic Republic, whose 107th anniversary was celebrated, the achievements achieved in the short period of building an independent, democratic state, the establishment of the first parliament and government, state apparatus and management institutions, the definition of the country's borders, the creation of military units with high combat capability, and the provision of territorial integrity and national security. E. Mammadzadeh noted that during the Republic, the flag and anthem of Azerbaijan were adopted and the Azerbaijani language was declared the state language.
The Charge d'Affaires stated that after our country regained its independence in 1991, it declared itself the successor of the Azerbaijan Democratic Republic established in 1918. He spoke about the successes achieved by independent Azerbaijan, the global projects implemented in our country under the leadership of President Ilham Aliyev, and noted that our country has preserved and developed its independence as a result of the exceptional services of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev.
E. Mammadzade stated that the wise and far-sighted policy pursued by Azerbaijani President Ilham Aliyev has yielded successful results and that with the Victory we gained in the 44-day Patriotic War, the lands of Azerbaijan that had been under occupation for nearly 30 years were liberated by our glorious Army.
The Chargé d'Affaires stated that Azerbaijan's winning the right to host the next COP29 with the unanimous support of all countries is a clear example of the recognition of the country's leadership and efforts in addressing climate change on a national, regional and global scale.
E. Mammadzade stating that the main strategic goal of our country's multi-vector independent foreign policy is to transform Azerbaijan as a country and then the South Caucasus as a region, into a center that allows for maximum benefit from cooperation, harmonization of interests, protection of its geographical position and geostrategic features, emphasized that thanks to the successful domestic and foreign policy formulated by President Ilham Aliyev, our country has been able to rise to the status of one of the main transport hubs of Eurasia, the main energy partner of the European Union, the main driving force of regional economic progress and a partner country that reconciles the interests of its large neighbors.
Speaking about Azerbaijan-Iraq bilateral relations, the Chargé d'Affaires ad interim noted that the cultural, religious and historical friendly relations between Azerbaijan and Iraq currently cover the fields of science, education, culture, economy, energy, and investment, and that our political relations are carried out on a bilateral basis, as well as within the framework of the UN, the OIC, and the Non-Aligned Movement.
E. Mammadzadeh stated that the Republic of Iraq was among the first countries to recognize the independence of the Republic of Azerbaijan, that diplomatic relations were established between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Iraq on March 30, 1992, and that the Consulate General of Iraq, which had been operating in Baku since the USSR era, was elevated to the status of an Embassy in 1992. The diplomat, who noted that the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations was celebrated three years ago, noted that Iraq is one of the priorities in Azerbaijan's foreign policy, and that Iraq's support for Azerbaijan's position in international organizations, especially within the framework of the OIC, in adopting resolutions demanding the elimination of the military aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, the liberation of the occupied territories, and the return of refugees to their native lands, has had a strong impact on the formation of public opinion in the Islamic world, including Arab states.
E. Mammadzade noted that relations between our countries have been developing steadily in recent years, that the 3 visits of the President of the Republic of Iraq Abdullatif Jamal Rashid to our country in 2023 and 2024 opened a new page in the history of bilateral relations, that the official visit of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov to Iraq on May 7, 2025 was fruitful in terms of identifying the potential of cooperation between the two countries in various fields, and that Azerbaijan is interested in investing in Iraq's energy, infrastructure, food industry, agriculture, transport and construction sectors.
E. Mammadzade expressed his deep gratitude to the President of the Republic of Iraq, the Prime Minister, the Minister of Foreign Affairs and the employees of the Ministry, members of the Iraqi Parliament and the Council of Ministers and other state and non-state organizations who have always supported the activities of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Baghdad.
After the official speeches, 2 video clips dedicated to our country and Independence Day were shown.