Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İraq Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şiya Əs-Sudani ilə görüşmüşdür
7 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İraq Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş naziri Məhəmməd Şiya Əs-Sudani ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-İraq əməkdaşlığının müxtəlif aspektləri, Yaxın Şərqdə cari vəziyyət, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan və İraq arasında diplomatik münasibətlərin əsasının müstəqilliyimizin bərpasından sonra qoyulmasına baxmayaraq, xalqlarımız arasında əlaqələrin tarixinin daha qədim olduğu məmnunluqla qeyd edilib. Bu dinamikanın qorunub saxlanılması məqsədilə bütün, o cümlədən dövlət, parlament, hökumət, xarici işlər nazirlikləri səviyyələrində qarşılıqlı səfər və təmasların artırılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə əməkdaşlığın siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji, humanitar aspektləri müzakirə olunub, ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu və hər iki tərəfin bu istiqamətdə maraqlı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər, həmçinin Yaxın Şərq, xüsusilə Qəzza bölgəsi ətrafında mövcud vəziyyətdən bəhs edərək, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair ümidvarlıq ifadə ediblər. Azərbaycanın İsrail-Fələstin münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun şəkildə “iki dövlət” prinsipi əsasında həllinə göstərdiyi dəstək bir daha qeyd edilib.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyindən bəhs olunub, ölkəmizdə keçirilən sessiya çərçivəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, minalardan təmizləmə fəaliyyəti, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə məlumatlandırıb. Ölkəmizin təşəbbüsü ilə başladılan sülh müqaviləsinin mətni üzrə ikitərəfli danışıqların yekunlaşdırıldığı, lakin bölgədə dayanıqlı sülhün təminatı olacaq bu müqavilənin imzalanması üçün Ermənistan Konstitusiyası və bir sıra qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı davam etdirilən ərazi iddialarına son qoyulmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Prime Minister of the Republic of Iraq Mohammed Shia' Al-Sudani
On May 7, 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Prime Minister of the Republic of Iraq Mohammed Shia Al-Sudani, within the framework of his official visit to the Republic of Iraq.
During the meeting, various aspects of Azerbaijani-Iraqi cooperation, the current situation in the Middle East, as well as other regional and international security issues of mutual interest were discussed.
It was noted with satisfaction that, despite the fact that the foundation of diplomatic relations between Azerbaijan and Iraq was laid after the restoration of our independence, the history of relations between our peoples is much older. In order to maintain this dynamic, the importance of increasing mutual visits and contacts at all levels, including the state, parliament, government and foreign ministries, was emphasized.
The meeting discussed political, economic, trade, energy and humanitarian aspects of cooperation, and it was noted that there are good opportunities for expanding bilateral cooperation and that both sides are interested in this direction.
The parties also discussed the current situation in the Middle East, especially around the Gaza Strip, and expressed hope for a peaceful resolution of the conflict. Azerbaijan's support for a two-state solution to the Israeli-Palestinian conflict in accordance with international law, including relevant UN Security Council resolutions, was reiterated.
The parties discussed Azerbaijan's chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), and noted the importance of the achievements made within the framework of the session held in our country.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other party about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, large-scale reconstruction and construction work carried out in the liberated territories, mine clearance activities, as well as the Azerbaijan-Armenia normalization process. The bilateral negotiations on the text of the peace treaty initiated by our country have been concluded, but the importance of ending the territorial claims against our country in the Constitution of Armenia and a number of legislative acts for the signing of this treaty, which will ensure lasting peace in the region, was noted.