Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Davosda İraq Kürdüstan Regionunun Baş naziri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 20-də Davosda İraq Kürdüstan Regionunun Baş naziri Məsrur Bərzani ilə görüşüb.
Məsrur Bərzani İraq Kürdüstan Regionunun başçısı Neçirvan Bərzaninin salamlarını Prezident İlham Əliyevə çatdırdı.
Salamlara görə minnətdarlığını bildirən dövlətimizin başçısı onun da salamlarını Neçirvan Bərzaniyə çatdırmağı xahiş etdi.
Söhbət zamanı Məsrur Bərzaninin ölkəmizə səfərləri və Prezident İlham Əliyevlə görüşləri məmnunluqla xatırlandı.
Görüşdə iqtisadi, ticari, mədəni, humanitar əlaqələrin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olundu.

Ilham Aliyev met with Prime Minister of the Kurdistan Region of Iraq in Davos
On January 20, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Masrour Barzani, Prime Minister of the Kurdistan Region of Iraq, in Davos.
Masrour Barzani passed on the greetings of Nechirvan Barzani, Head of the Kurdistan Region of Iraq, to President Ilham Aliyev.
Expressing gratitude for the greetings, the head of state asked that his own greetings be conveyed to Nechirvan Barzani.
During the conversation, they fondly recalled Masrour Barzani’s visits to Azerbaijan and his previous meetings with President Ilham Aliyev.
They exchanged views on the prospects for economic, trade, cultural, and humanitarian ties, and discussed matters of mutual interest.